Tematem naszych dzisiejszych rozważań będzie osoba prokurenta. Kto to jest? Za co odpowiada? Zapraszam do zapoznania się z poniższym wpisem.
Prokurent w spółce
Prokurent to osoba, które została udzielona prokura – czyli, zgodnie z brzmieniem przepisów Kodeksu cywilnego, prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę (np. zarząd spółki) do dokonywania czynności sądowych i pozasądowych w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem. Jako prokurent może występować wyłącznie osoba fizyczna, wpisana jako prokurent spółki w KRS (nie ma możliwości udzielenia prokury przez przedsiębiorcę wpisanego do CEIDG).
Sposób działania
Jak już wspomniano wyżej, prokurent od zarządu spółki z o.o. otrzymuje specjalne pełnomocnictwo, dzięki któremu może reprezentować spółkę sam lub wraz z członkiem zarządu (prokura samoistna) lub razem z innym prokurentem (prokura łączna). Na potrzeby dzisiejszego postu przyjmiemy, iż udzielona została prokura samoistna.
Odpowiedzialność prokurenta
Co do zasady, prokurent nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich za zobowiązania spółki, która to odpowiedzialność spoczywa na spółce. W zależności od okoliczności, omawiana odpowiedzialność może przejść na stronę członków zarządu i likwidatora, natomiast prokurent jako taki pozostaje poza kręgiem osób odpowiedzialnych za zobowiązania spółki. Jedynym wyjątkiem jest art. 415 Kodeksu cywilnego, który stanowiąc, iż „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia” oznacza, że jeżeli źródłem zawinionego zachowania i powstałej szkody jest osoba prokurenta, to poniesie on odpowiedzialność niezależnie od spółki. Należy również pamiętam o ewentualnej odpowiedzialności prokurenta związanej z przekroczeniem granic umocowania lub działania fałszywego prokurenta.
Obowiązki prokurenta
Obowiązki prokurenta zostają określone w zakresie prokury. W uchwale o ustanowieniu prokurenta, umocowuje się także jego obowiązki. Zazwyczaj upoważnienie obejmuje reprezentację przedsiębiorcy we wszelkich spraw sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Umocowanie takie co do zasady uprawnia prokurenta do reprezentacji spółki przed sądami, organami państwowymi i samorządowymi, a także innymi instytucjami (np. bankami), a także do podpisywania weksli.
Prowadzisz przedsiębiorstwo i potrzebujesz pomocy prawnej? Znalazłeś się w ciężkiej sytuacji i szukasz rozwiązania? Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią, która świadczy pomoc we wszelkich sprawach z zakresu obsługi przedsiębiorców.
Czy prokurent może reprezentować spółkę w postępowaniu karnym?
Odpowiedzi na pytanie, czy prokurent może być pełno mocnikiem procesowym spółki w postępowaniu karnym, należy poszukiwać tylko w przepisach Rozdziału 9 Kodeksu postępowania karnego. Jest ona jednoznacznie negatywna, wobec niewymienienia prokurenta przez ustawodawcę wśród podmiotów uprawnionych do bycia pełnomocnikami procesowymi. Zatem prokurent nie może być pełnomocnikiem procesowym spółki prawa handlowego w postępowaniu karnym w rozumieniu przepisów
Rozdziału 9 k.p.k. Przepisy postępowania karnego nie stoją natomiast na przeszkodzie, aby prokurent działał w postępowaniu karnym w imieniu spółki, co prowadzi do konkluzji, iż w postępowaniu karnym prokurent może dokonywać za przedsiębiorcę czynności procesowych jako organ uprawniony do działania w jego imieniu.