Dziś omówimy zagadnienie niewątpliwie istotne w kontekście zadłużenia i oddłużania. Kiedy egzekucja prowadzona jest z majątku wspólnego małżonków, a kiedy jedynie z osobistego? Jakie są prawne możliwości ochrony swojego mienia? Zapraszam do zapoznania się z poniższym wpisem.
Egzekucja z majątku wspólnego
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wierzyciel, który uzyskał tytuł wykonawczy wobec jednego z małżonków (a ich majątek objęty jest ustawowym ustrojem wspólności ustawowej), może wystąpić z postępowaniem egzekucyjnym tylko i wyłącznie wobec majątkowi osobistemu dłużnika, to jest składnikami majątkowymi nabytymi do dnia zawarcia związku małżeńskiego. W skład majątku osobistego dłużnika wchodzi również majątek zgromadzony w trakcie trwania małżeństwa, ale z mocy prawa wchodzący w skład majątku osobistego, czyli np. majątek uzyskany w drodze spadkobrania. Wyjątkiem będzie tu sytuacja, w której drugi z małżonków również był stroną czynności prawnej (z której pochodzi dług) lub wyraził zgodę na jej dokonanie. W przypadku, gdy był również stroną czynności, sąd wyda wierzycielowi tytuł wykonawczy na oboje małżonków i możliwa będzie egzekucja z majątku wspólnego jak i poszczególnych majątków osobistych. W przypadku, gdy małżonek zgodził się na dokonanie czynności, wierzyciel uzyska tytuł wykonawczy tylko na małżonka, który zaciągnął zobowiązanie i na posiadanych przez małżonków majątek wspólny.
Klauzula wykonalności na małżonka
Jeśli wierzyciel chce prowadzić egzekucję również z majątku wspólnego małżonków, musi uzyskać w drodze odrębnego postępowania klauzulowego klauzulę wykonalności na drugiego z małżonków. Praktyka pokazuje, iż jest to mocno utrudnione, gdyż procedura cywilna przewiduje taką możliwość tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy wierzyciel wykaże za pomocą dokumentu, iż małżonek dłużnika wyraził zgodę na zaciągnięcie przez niego zobowiązania (z którego pochodzi dług).
Zniesienie wspólności majątkowej
W sytuacji, gdy wierzyciel nie jest w stanie uzyskać klauzuli wykonalności wobec drugiego małżonka, jeśli egzekucja wobec małżonka-dłużnika jest bezskuteczna, może wystąpić do sądu z powództwem o sądowe zniesienie ustroju wspólności ustawowej małżeńskiej i ustanowienie rozdzielności majątkowej w stosunku do konkretnego składnika majątku, z którego będzie mógł się zaspokoić. W przypadku skutecznego zniesienia ustroju wspólności majątkowej w stosunku do konkretnego składnika majątku (najczęściej prawo własności nieruchomości), wierzyciel zostaje uprawniony do prowadzenia egzekucji z tegoż składnika.
Potrzebujesz pomocy przeciwko komornikowi? Skontaktuj się naszą kancelarią!