Tematem niewątpliwie bieżącym jest coraz większa liczba osób, które decydują się szukać w sądach odpowiedzi na pytanie „kto odpowiada za stan powietrza w Polsce?”. W związku z tym, w dzisiejszym wpisie omówimy kilka kierunków, które można obrać, starając się o pieniężną rekompensatę związaną ze smogiem.
Kto ponosi odpowiedzialność?
Odpowiedzialność za szkody wyrządzone nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza pozostaje w Polsce rozmyta. Część odpowiedzialności jest cedowana przez państwo na samorządy wojewódzkie, niektóre kompetencje posiadają też gminy. Należy jednak zauważyć, iż głównym zarzewiem problemu jest polityka centralna państwa i brak koordynacji działa w zakresie poprawy jakości powietrza.
Odpowiedzialność cywilna
Na ten moment ciężko mówić o jednoznacznym stanowisku doktryny w sprawie odszkodowań za smog – temat ten jest bardzo świeży – lecz już teraz można zauważyć, iż dochodzi do pewnej konsolidacji. Przede wszystkim pozwy składane zostają z tytułu naruszenia dóbr osobistych, lecz sprawa komplikuje się w momencie określenia konkretnych dóbr, które miałyby zostać naruszone. Wymienia się tu prawo do życia w czystym powietrzu, prawdo do swobodnego przemieszczania się, prawo do życia prywatnego czy prawo do mieszkania. Ostatnia za spraw, prowadzona przez Sąd Rejonowy w Rybniku, w tym momencie czeka na rozstrzygnięcie Sąd Okręgowego po złożonej apelacji.
Zwrot opłaty klimatycznej
Każdy wójt, burmistrz czy prezydent miasta musi udowodnić, iż pobieranie opłaty klimatycznej następuje na podstawie spełnionych ustawowych przesłanek. W takiej sytuacji wystarczy więc, iż standard środowiska nie jest spełniony i można kwestionować pobieranie takiej opłaty. Wystarczy, iż potwierdzi się fakt uiszczenia takiej taksy – raporty na temat zanieczyszczonego powietrza znajdzie się w Internecie.
Nasza kancelaria każdego dnia pilnie monitoruje sprawy związane z odszkodowaniami za smog – jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami!