Dzisiejszy wpis poświęcony będzie tematyce uzyskania odszkodowania za wypadek, do którego doszło w obrębie gospodarstwa rolnego.
Wydawać by się mogło, iż działalność rolnicza nie jest specjalnie narażona na nieszczęśliwe wypadki. Biorąc jednak pod uwagę charakter oraz zakres prowadzonych spraw, ustawodawca zdecydował się na objęcie rolników obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Materia ta została uregulowana w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2013.
W ustawie znajduje się zapis, mówiący o konieczności zawarcia umowy z ubezpieczycielem na 12 miesięcy od chwili objęcia gospodarstwa, a następnie wraz z kolejnymi latami konieczne jest jej przedłużanie.
Zawarcie umowy ubezpieczenia jest bezwzględnie konieczne; wystąpienie przeciwko tym przepisom może skutkować nałożeniem dotkliwej kary finansowej na rolnika.
Kto i kiedy może dostać odszkodowanie?
Uprawnioną do uzyskania odszkodowanie z OC rolnika jest każda osoba, której rolnik, którykolwiek z jego pracowników albo osoba z rodziny (jeśli pracuje w gospodarstwie) wyrządzi szkodę, pozostającą w związku z wykonywaną pracę.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż ewentualnym odszkodowaniem mogę być objęci także pracownicy; często bowiem dochodzi do nieszczęśliwych wypadków przy pracy w gospodarstwie.
Sam proces dochodzenia odszkodowania nie różni się diametralnie od klasycznego. Przy ustalaniu wysokości odszkodowania bierze się pod uwagę ocenę procentową uszczerbku na zdrowiu, jak i zwrot kosztów leczenia.
Charakter procesu
Biorąc pod uwagę typowy przebieg procesu o odszkodowanie, koniecznym jest ustalenie i zaistnienie pewnych okoliczności. W pierwszej kolejności musimy wskazać, iż szkoda wynika z konkretnego działania rolnika/pracownika/współpracującego członka rodziny – kluczową jest kwestia przypisania odpowiedzialności za dane zdarzenie.
Niemniej jednak odszkodowanie jest należne również wtedy, gdy prowadzący gospodarstwo rolnik zaniechał czynności, które w konsekwencji doprowadziły do nieszczęśliwego zdarzenia. Istotnym w takim wypadku jest obowiązek wykazania bezpośredniego związku pomiędzy zdarzeniem a gospodarstwem.
Jedynie na marginesie powyższych rozważań wskazać należy, że odszkodowanie może być przez ubezpieczyciela pomniejszone – stanie się tak, gdy zostanie ustalone, że to sam poszkodowany przyczynił się do zaistnienia wypadku.