Liberalizacja przepisów upadłościowych może przynieść znaczący wzrost ogłoszonych upadłości. Pamiętać jednak należy, iż ogłoszenie upadłości jest dopiero pierwszym krokiem do oddłużenia. Jednym z kolejnych – bardzo istotnym z punktu widzenia długości procesu upadłościowego – jest zgromadzenie i sprzedaż masy upadłościowej. Jak do tego dochodzi? Zapraszam do zapoznania się z dzisiejszym wpisem.
Obowiązki upadłego
Wydanie, po ogłoszeniu upadłości, całego swojego majątku przez upadłego do rąk syndyka jest podstawowym obowiązkiem nałożonym na upadłego. Z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości, a w jej skład wchodzi mienie należące do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości oraz majątek nabyty przez upadłego w toku postępowania upadłościowego. Ze względów humanitarno-społecznych, dla zachowania minimum egzystencji upadłego, pozostawia się mu szereg przedmiotów, których szczegółowe wyliczenie zawarto w kilku aktach normatywnych. Syndyk sporządzając spis inwentarza nie powinien ujmować w nim przedmiotów, świadczeń i wierzytelności niepodlegających egzekucji.
Co zostaje?
Zgodnie z art. 829 pkt 1 k.p.c. nie podlegają egzekucji przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu. Uznanie pewnych rzeczy za niezbędne może rodzić wiele wątpliwości i problemów, dlatego też ustawodawca wprowadził możliwość ostatecznego rozstrzygnięcia tej kwestii przez sędziego-komisarza.
Zdanie sądu
Sędzia-komisarz, rozstrzygając, czy dany przedmiot wchodzi do masy upadłości lub też nie, w pierwszej kolejności powinien ocenić niezbędność takich przedmiotów według mierników obiektywnych biorąc pod uwagę zaspokojenie podstawowych potrzeb materialnych i kulturalnych dłużnika oraz będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, przy uwzględnieniu aktualnego poziomu życia społeczeństwa, a nie według subiektywnego odczucia dłużnika.
Wedle art. 49111 Prawa Upadłościowego:
1. Wątpliwości co do tego, które z przedmiotów należących do upadłego wchodzą w skład masy upadłości, rozstrzyga sędzia-komisarz na wniosek syndyka lub upadłego.
2. Postanowienie sędziego-komisarza, co do tego, które przedmioty należące do upadłego wchodzą w skład masy upadłości oraz postanowienie w przedmiocie wyłączenia z masy upadłości, wydane w trybie określonym w art. 73, doręcza się wierzycielom.
3. Na postanowienia, o których mowa w ust. 2, przysługuje zażalenie.
Chcesz ogłosić upadłość? Skontaktuj się z kancelarią prawną AGMA.