SN wydał orzeczenie, którym zezwolił sądom cywilnym na zwolnienie dostawców internetu z tajemnicy telekomunikacyjnej i żądanie ujawnienia informacji kierunkowej. Ma ona na celu ułatwienie dochodzenia roszczeń przy naruszeniu dóbr osobistych w sieci. Więcej o sprawie w poniższym artykule.
Naruszenie dóbr osobistych w internecie
Wśród członków spółdzielni mieszkaniowej, doszło do sporu w sprawie nowej inwestycji na terenie osiedla. Powódka, Maria C. opowiadała się przeciwko owemu przedsięwzięciu. W związku z tym, część członków spółdzielni opublikowała na forach internetowych serię obraźliwych wpisów na jej temat. W odpowiedzi, kobieta złożyła pozew o naruszenie dóbr osobistych, w postaci dobrego imienia. Sąd oddalił pozew, twierdząc, iż jako działaczka społeczna, powódka powinna liczyć się z krytyką. Ponadto zaskarżone działania nie wychodziły poza granice debaty publicznej.
Tajemnica telekomunikacyjna
Przed Sąd Apelacyjny trafił wniosek o udostępnienie informacji o użytkownikach przez Multimedia, dostawcę internetu na wspomnianym osiedlu. Spółka odmówiła powołując się na art. 159 ust. 2 pkt 4 Prawa telekomunikacyjnego. Zakazane jest zapoznawanie się, utrwalanie, przechowywanie, przekazywanie lub inne wykorzystywanie treści lub danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną przez osoby inne niż nadawca i odbiorca komunikatu, chyba że będzie to konieczne z innych powodów przewidzianych ustawą lub przepisami odrębnymi.
Uchwała SN
SN uchwałą z 6 sierpnia stwierdził iż, sąd jest uprawniony na podstawie art. 159 ust. 2 pkt. 4 ustawy Prawo telekomunikacyjne do zażądania od podmiotu związanego tajemnicą telekomunikacyjną informacji pozwalającej zweryfikować twierdzenia powoda, że czynu naruszającego dobra osobiste dopuścił się pozwany w sprawie. W opinii Sądu, anonimowi użytkownicy internetu często myślą, że mogą publikować w internecie, cokolwiek im się podoba. Owo myślenie doprowadza do poczucia bezkarności. Wiele osób chcę dochodzić swoich praw w związku z naruszeniem dóbr osobistych w sieci. Aczkolwiek do tej pory, na przeszkodzie stały trudności w identyfikacji sprawcy. Dlatego też SN zdecydował się wydać wyżej wymienioną uchwałę.