Zastosowania sztucznej inteligencji w działalności gospodarczej okazują się źródłem przynoszącym duże korzyści finansowe. Właściciele firm, planujący wdrożenie rozwiązań z wykorzystaniem AI, powinni pamiętać o analizie prawnej swojej dokumentacji oraz wszelkich procesów, do jakich zaangażowana zostanie sztuczna inteligencja.
Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja, zwana także AI (ang. artificial intelligence) to zdolność maszyn do wykonywania skomplikowanych procesów dotyczących obszarów rozumowania, uczenia się, planowania, wykazujących ludzkie umiejętności. Przedsiębiorstwa wzbogacają swoją działalność o elementy AI, m.in. stosując technologię druku 3D, przy pracy nad innowacyjnymi lekami w laboratoriach oraz firmach farmaceutycznych, czy w sektorze szeroko rozumianych innowacyjnych rozwiązań. Sztuczna inteligencja pozwala na szybkie dostarczenie informacji, które z perspektywy przedsiębiorstwa stają się pomocnym rozwiązaniem.
Problem własności
Pytania dotyczące kwestii prawnych uregulowań pojawiają się na gruncie prawa własności intelektualnej i dotyczą problematyki praw, jakie przysługują poszczególnym podmiotom. Człowiek staje się twórcą zaawansowanych programów komputerowych, wszelkich maszyn inkorporujących w swoich procesach sztuczną inteligencję, której można przypisać wkład twórczy. AI na gruncie prawa autorskiego oraz prawa własności przemysłowej nie posiada jeszcze podstaw prawnych, które pozwoliłyby na rozstrzygnięcie kwestii autorstwa, bądź w tym przypadku również i współautorstwa. Jednak ma ona wielkie znaczenie na rynku nowatorskich rozwiązań i z powodzeniem zastępuje człowieka w codziennych czynnościach.
Rozwój AI w przyszłości
Obecne regulacje prawne nie dają podstaw do uznania sztucznej inteligencji za podmiot praw własności intelektualnej, jednak nieustanny postęp przyczynia się do rozwoju zaawansowanych technologicznie rozwiązań, co czyni sztuczną inteligencję silnym ogniwem w działalności przedsiębiorców. Zabezpieczeniem w kwestiach prawnych jest zawieranie odpowiednich umów, a także uzupełnianie luk prawnych w umowach z operatorami maszyn, robotów, a także innych urządzeń stosujących technologię opartą na sztucznej inteligencji. Wykorzystanie postanowień licencyjnych lub dotyczących przeniesienia praw, zapewnienie sobie praw autorskich do programów komputerowych, rejestrowanie patentów to aspekty, które są istotne dla przedsiębiorstw specjalizujących się w rozwoju, eksploatacji czy komercjalizacji innowacyjnych technologii.