Rejestracja znaku towarowego pozwala na uzyskanie wyłącznego prawa do używania znaku na rynku, umożliwiając dokonywanie obrotu znakiem towarowym poprzez jego zbycie, bądź licencjonowanie. Zgłoszenie znaku towarowego powinno odbyć się za pośrednictwem wypełnionego podania o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy wraz ze wskazaniem towarów, dla których znak towarowy jest przeznaczony. Zgłoszenie wymaga uporządkowania towarów i usług na podstawie Klasyfikacji nicejskiej z dnia 15 czerwca 1957 roku.
Badanie formalnoprawne i merytoryczne
Zainicjowanie procedury udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy wymaga uprzedniego zbadania, czy istnieją identyczne lub podobne znaki towarowe, a następnie należy dokonać zgłoszenia, wypełniając podanie. Urząd Patentowy RP przeprowadza formalnoprawną weryfikację polegającą na sprawdzeniu, czy złożona dokumentacja została sporządzona zgodnie z wymaganiami oraz sprawdza, czy wpłynęła opłata za zgłoszenie. Kolejno, odbywa się badanie merytoryczne, do 15.04.2016 r. Urząd Patentowy podczas rozpatrywania zgłoszenia znaku towarowego, badał istnienie bezwzględnych, jak i względnych przeszkód uzyskania prawa ochronnego. Obecnie, ocenie podlegają jedynie przesłanki bezwzględne, natomiast przesłanki względne mogą stać się podstawą wniesionego sprzeciwu. W „Biuletynie Urzędu Patentowego” zostają opublikowane wyłącznie ogłoszenia o zgłoszeniach znaków towarowych, które po dokonanej weryfikacji, w ocenie UPRP, nie stanowią naruszenia przesłanek bezwzględnych.
Sprzeciw
Od daty ujawnienia zgłoszenia do dnia wydania decyzji w sprawie, osobom trzecim przysługuje prawo do wystąpienia z uwagami dotyczącymi istnienia okoliczności uniemożliwiających udzielenie prawa ochronnego, powołując się na katalog przeszkód wymienionych w art. 1291 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej. Uwagi złożone przez osobę trzecią, nie mają charakteru wiążącego, ponieważ ostateczna decyzja zależy od eksperta badającego zgłoszenie. Ponadto, w terminie 3 miesięcy od daty ogłoszenia o zgłoszeniu znaku towarowego, uprawniony do wcześniejszego znaku towarowego lub uprawniony z wcześniejszego prawa osobistego lub majątkowego może wnieść sprzeciw wobec zgłoszenia znaku towarowego z przyczyn stanowiących względne przesłanki rejestracji znaku towarowego wskazane w art. 1321 ww. ustawy.
Decyzja UPRP
Urząd Patentowy RP wydaje decyzję o udzieleniu, bądź o odmowie udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy i następuje zakończenie postępowania zgłoszeniowego. Warunkiem udzielenia prawa ochronnego jest konieczność uiszczenia opłaty za 10-letni okres ochrony. UPRP stwierdza wygaśnięcie decyzji o udzieleniu prawa ochronnego wskutek niedopełnienia tego obowiązku w terminie. Opłatę za pierwszy okres ochrony należy wnieść w terminie trzech miesięcy od dnia doręczenia decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy.