Status konsumenta a pozew frankowy

Wracam do publikowania po krótkiej przerwie. W dzisjeszym wpisie pragnę zwrócić Państwa uwagę na status osoby fizycznej. W sprawach związanych z walutą franka szwajcarskiego ustalenie statusu konsumenta ma niebagatelne znaczenie.

 

Zgodnie z definicją pojęcia konsumenta zawartą w art. 221 k.c., zgodnie z którym „za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową”. Cytowany przepis wskazuje na przesłankę bezpośredniości, co oznacza, że konsumentem może być przedsiębiorca, który dokonuje transakcji pośrednio związanej z jego działalnością gospodarczą. Oznacza to, że nawet przy wskazaniu danych firmowych na fakturze lub w umowie, można powoływać się na status konsumenta, pod warunkiem wykazania, że kupno pojazdu miało wyłącznie pośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Przepisy nie precyzują jak odróżniać charakter czynności bezpośredni od pośredniego. Wskazówką interpretacyjną jest motyw 17 preambuły dyrektywy 2011/83/UE (na jej podstawie wdrożono Ustawę o prawach konsumenta), zgodnie z którym „gdy umowa zawierana jest w celach, które częściowo są związane z działalnością handlową danej osoby, a częściowo nie są z nią związane, a cel handlowy jest do tego stopnia ograniczony, że nie jest dominujący w ogólnym kontekście umowy, taka osoba również powinna być uznawana za konsumenta”. Idąc śladem pkt. 17 motywów dyrektywy zaproponowano także, aby uznać za konsumenta osobę fizyczną zawierającą umowę w podwójnym charakterze, to znaczy w celach, które są częściowo związane z działalnością handlową danej osoby, a częściowo nie są z nią związane, lecz cel handlowy jest do tego stopnia ograniczony, że nie dominuje w treści umowy. Sprowadziło się to do rozszerzenia treści art. 221 k.c. także w odniesieniu do osoby fizycznej, dokonującej czynności związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą (lub zawodową), działa także w celu niezwiązanym z tą działalnością i cel ten przeważa.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyślij do nas swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak będzie to możliwe.
Poznając Twoje potrzeby możemy udzielić Tobie profesjonalnej pomocy.Obserwuj nas:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 2 =